OSCARS 2016: The Complete List of Winners

632

Despite the controversy of the racism issue, rather the so-called #SoWhite Oscars, the 88th Academy Awards has successfully pushed through and announced its winners from various nominations. The event was hosted by Chris Rock.

Leonardo De Caprio took home the Best Actor Award from the movie The Revenant wherein the award has been the much anticipated announcement among all the other categories. After five nominations over the years, Leo finally brought the award home.

Brie Larson, on the other hand, took home the Best Actress award for the movie, Room; Alicia Vikander as the Best Supporting Actress for the movie The Danish Girl and Mark Rylance took home the Best Supporting Actor Award from the Steven Speilberg movie, The Bridge of Spies. 

Here is the complete list of the winners for OSCARS 2016.

1BEST PICTURE

NOMINEES:

  1. Bridge of Spies
  2. Brooklyn
  3. Mad Max
  4. Room
  5. Spotlight (WINNER)
  6. The Big Short
  7. The Martian
  8. The Revenant

Image source

2BEST DIRECTOR

NOMINEES: 

  1. Mad Max – George Miller
  2. The Big Short – Adam McKay
  3. Room – Lenny Abrahamson
  4. The Revenant – AleJandro G. Iñárritu (WINNER)
  5. Spotlight – Tom McCarthy

Image Source

3BEST ACTOR

NOMINEES:

  1. Bryan Cranston – Trumbo
  2. Eddie Redmayne – The Danish Girl
  3. Leonardo DiCaprio – The Revenant (WINNER)
  4. Matt Damon – The Martian
  5. Michael Fassbender – Steve Jobs

Image Source

4BEST ACTRESS

NOMINEES:

  1. Brie Larson – Room (WINNER)
  2. Cate Blanchett – Carol
  3. Jennifer Lawrence – Joy
  4. Saoirse Ronan – Brooklyn
  5. Charlotte Rampling – 45 Years

Image Source

5BEST SUPPORTING ACTRESS

NOMINEES:

  1. Alicia Vikander – The Danish Girl (WINNER)
  2. Rachel McAdams – Spotlight
  3. Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
  4. Rooney Mara – Carol
  5. Kate Winslet – Steve Jobs

Image Source

6BEST SUPPORTING ACTOR

NOMINEES:

  1. Christian Bale – The Big Short
  2. Mark Ruffalo – Spotlight
  3. Sylvester Stallone – Creed
  4. Tom Hardy – The Revenant
  5. Mark Rylance – Bridge of Spies (WINNER)

Image Source

7BEST ORIGINAL SCREENPLAY

NOMINEES:

  1. Bridge of Spies – Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen
  2. Spotlight – Josh Singer & Tom McCarthy (WINNER)
  3. Ex Machina – Alex Garland
  4. Straight Outta Compton – Screenplay by Jonathan Herman and Andrea Berloff; Story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff
  5. Inside Out – Screenplay by Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Original story by Pete Docter, Ronnie del Carmen

Image source

8BEST ADAPTED SCREENPLAY

NOMINEES:

  1. The Big Short – Charles Randolph and Adam McKay (WINNER)
  2. The Martian – Drew Goddard
  3. Brooklyn – Nick Hornby
  4. Room – Emma Donoghue
  5. Carol – Phyllis Nagy

joblo

9BEST CINEMATOGRAPHY

NOMINEES:

  1. Carol – Ed Lachman
  2. Hateful Eight – Robert Richardson
  3. The Revenant – Emmanuel Lubezki (WINNER)
  4. Mad Max – John Seale
  5. Sicario – Roger Deakins

Image Source

10BEST FILM EDITING

NOMINEES:

  1. The Big Short – Hank Corwin
  2. Spotlight – Tom McArdle
  3. Mad Max – Margaret Sixel (WINNER)
  4. Star Wars: The Force Awakens – Maryann Brandon and Mary Jo Markey
  5. The Revenant – Stephen Mirrione

Image source

11BEST SOUND EDITING

NOMINEES:

  1. Mad Max – Mark Mangini and David White (WINNER)
  2. Sicario – Alan Robert Murray
  3. The Martian – Oliver Tarney
  4. Star Wars: The Force Awakens – Matthew Wood and David Acord
  5. The Revenant – Martin Hernandez and Lon Bender

Image Source

12BEST SOUND MIXING

NOMINEES:

  1. Bridge of Spies – Andy Nelson, Gary Rydstrom and Drew Kunin
  2. The Revenant – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom and Chris Duesterdiek
  3. Mad Max – Chris Jenkins, Gregg Rudloff and Ben Osmo (WINNER)
  4. Star Wars: The Force Awakens – Andy Nelson, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson
  5. The Martian – Andy Nelson, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

Image source

13BEST VISUAL EFFECTS

NOMINEES:

  1. Ex Machina – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington and Sara Bennett (WINNER)
  2. The Revenant – Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith and Cameron Waldbauer
  3. Mad Max – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver and Andy Williams
  4. Star Wars: The Force Awakens – Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Chris Corbould
  5. The Martian – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence and Steven Warner

Image Source

14BEST COSTUME DESIGN

NOMINEES:

  1. Cinderella – Sandy Powell
  2. The Danish Girl – Paco Delgado
  3. Carol – Sandy Powell
  4. Mad Max – Jenny Beavan (WINNER)
  5. The Revenant – Jacqueline West

Image Source

15BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

NOMINEES:

  1. Mad Max – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damian Martin (WINNER)
  2. The 100-Year-Old Man Who Climbed Out The Window and Disappeared – Love Larson and Eva von Bahr
  3. The Revenant – Siân Grigg, Duncan Jarman and Robert Pandini

Image Source

16BEST PRODUCTION DESIGN

NOMINEES:

  1. Bridge of Spies – Adam Stockhausen
  2. The Martian – Arthur Max
  3. The Danish Girl – Eve Stewart
  4. Mad Max – Colin Gibson (WINNER)
  5. The Revenant – Jack Fisk

Image Source

17BEST ANIMATED SHORT FILM

NOMINEES:

  1. Bear Story (WINNER)
  2. We Can’t Live Without Cosmos
  3. Prologue
  4. World of Tomorrow
  5. Sanjay’s Super Team

Image Source

18BEST ANIMATED FEATURE FILM

NOMINEES:

  1. Anomalisa
  2. Boy and the World
  3. Inside Out (WINNER)
  4. Shaun the Sheep
  5. When Marnie Was There

Image Source

19BEST DOCUMENTARY SHORT

NOMINEES:

  1. A Girl in the River: The Price of Forgiveness (WINNER)
  2. Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
  3. Body Team 12
  4. Last Day of Freedom
  5. Chau, Beyond the Lines

Image Source

20BEST DOCUMENTARY FEATURE

NOMINEES: 

  1. Amy – Asif Kapadia and James Gay-Rees (WINNER)
  2. What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby and Justin Wilkes
  3. Cartel Land – Matthew Heineman and Tom Yellin
  4. Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky and Den Tolmor
  5. The Look of Silence – Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen

Image Source

21BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)

NOMINEES:

  1. Ave Maria
  2. Shok
  3. Day One
  4. Stutterer (WINNER)
  5. Everything Will Be Okay

Image Source

22BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

NOMINEES:

  1. Mustang – France
  2. Embrace of the Serpent – Colombia
  3. A War – Denmark
  4. Theeb – Jordan
  5. Son of Saul – Hungary (WINNER)

Image Source

23BEST ORIGINAL SONG

NOMINEES:

  1. Fifty Shades of Grey – Earned It (Music and Lyric by Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville and Stephan Moccio)
  2. The Hunting Ground – Til It Happens To You (Music and Lyric by Diane Warren)
  3. Racing Extinction – Manta Ray (Music by J. Ralph; Lyric by Antony Hegarty)
  4. Spectre – Writing’s on the Wall (Music and Lyric by Jimmy Napes and Sam Smith) (WINNER)
    5. Youth – Simple Song #3 (Music and Lyric by David Lang)

Image Source

24BEST ORIGINAL SCORE

NOMINEES: 

  1. Bridge of Spies – Thomas Newman
  2. Sicario – Jóhann Jóhannsson
  3. Carol – Carter Burwell
  4. Star Wars: The Force Awakens – John Williams
  5. The Hateful Eight – Ennio Morricone (WINNER)

Image Source